Wojciech Kazimierz Poznaniak, urodzony 6 listopada 1941 roku w Mosinie, był wybitnym polskim psychologiem, który swoją karierę zawodową związał z wieloma instytucjami akademickimi. Zmarł 10 października 2019 roku w Poznaniu. Był to człowiek o bogatym dorobku naukowym, który osiągnął tytuł doktora habilitowanego i przez lata pełnił funkcję profesora nadzwyczajnego.
Wojciech Poznaniak przez pewien czas był rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie. Ponadto, jako emerytowany profesor, pracował na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Jego doświadczenie obejmowało także wykłady na Wyższej Szkole Pedagogicznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Warszawie, jak również na Wydziale Zamiejscowym SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Poznaniu.
Wojciech Poznaniak specjalizował się w szerokim zakresie psychologii, w tym psychologii klinicznej, psychologii osobowości, psychologii penitencjarnej, a także psychologii sądowej. Jego prace naukowe przyczyniły się do rozwoju wiedzy w tych dziedzinach, a on sam był uznawany za biegłego sądowego w swoich obszarach specjalizacji.
Był synem Antoniego i Leokadii, a jego życie i działalność naukowa pozostawiły trwały ślad w polskiej psychologii.
Przebieg kariery
Wojciech Poznaniak, znana postać w dziedzinie psychologii, złożył swoją pracę magisterską w 1965 roku, pod kierunkiem profesora Andrzeja Lewickiego. Jego kariera zawodowa obejmowała między innymi pracę jako psycholog kliniczny w Miejskiej Poradni Zdrowia Psychicznego w Poznaniu oraz w Zakładzie Karnym we Wronkach. Poza praktyką kliniczną, rozwijał swoje zainteresowania badawcze, rozpoczynając studia doktoranckie.
W tym samym roku, 1965, rozpoczął pracę na uniwersytecie jako asystent, a osiem lat później, w 1973 roku, awansował na adiunkta w Instytucie Psychologii UAM. W 1982 roku uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych w dziedzinie psychologii na podstawie rozprawy zatytułowanej „Postawy społeczno-moralne u więźniów recydywistów i pierwszy raz karanych”, również pod przewodnictwem profesora Lewickiego. W tym samym roku zdobył tytuł doktora habilitowanego na podstawie pracy dotyczącej „Zaburzeń w uspołecznieniu u przestępców”, co dotyczyło psychologii penitencjarnej.
W 1992 roku Wojciech Poznaniak uzyskał tytuł profesora na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, gdzie pełnił wiele kluczowych ról na Wydziale Nauk Społecznych, w tym stanowisko prodziekana ds. nauki oraz wicedyrektora ds. nauki w Instytucie Psychologii. Jego działalność akademicka obejmowała wykłady na temat agresji, przemocy oraz psychologii sądowej.
Współpracował z Sądem Okręgowym w Poznaniu, prowadząc wykłady dla aplikantów sądowych, a także pełniąc rolę stałego biegłego sądowego w sprawach rodzinnych, opiekuńczych i karnych. Od 2007 do 2011 roku pełnił funkcję rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie. Zmarł 10 października 2019 roku, pozostawiając po sobie znaczący wkład w rozwój psychologii w Polsce.
Publikacje
W niniejszej sekcji znajdują się znaczące publikacje dotyczące pracy Wojciecha Poznaniaka, które stanowią istotny wkład w dziedzinie psychologii i etyki zawodowej.
- Brzeziński, J., Chyrowicz, B., Poznaniak, W., Toeplitz-Winiewska, M. (2008). Etyka zawodu psychologa. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN,
- Poznaniak W, Brzeziński J. (1994) Etyczne problemy działalności badawczej i praktycznej psychologów: Poznań, Wydawnictwo Humaniora,
- Poznaniak W. (1982) Zaburzenia w uspołecznieniu u przestępców: analiza niektórych mechanizmów psychologicznych. Wydawnictwo Naukowe UAM.
Przypisy
- Nie żyje prof. Wojciech Poznaniak. psychologia.amu.edu.pl. [dostęp 13.10.2019 r.]
- Zmarł prof. Wojciech Poznaniak. pwsz.konin.edu.pl. [dostęp 12.10.2019 r.]
- Dr hab. Wojciech Kazimierz Poznaniak, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 25.06.2009 r.]
- Nekrolog opublikowany w Gazecie Wyborczej
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Maciej Zabel | Ryszard Walkowiak | Franciszek Szubert | Lazarus FuchsOceń: Wojciech Poznaniak