Pożegowo (Mosina)


Pożegowo to urocza wieś, znajdująca się w zachodniej części Mosiny, usytuowana na malowniczych południowych stokach Osowej Góry. Jest to miejsce o bogatej historii, które leży po zachodniej stronie linii kolejowej łączącej Puszczykówko z Osową Górą.

Warto zaznaczyć, że Pożegowo była niegdyś wsią królewską, przynależącą do starostwa mosińskiego. W końcu XVI wieku wchodziła w skład powiatu poznańskiego, który znajdował się w granicach województwa poznańskiego.

Historia

Wieś, o której mowa, pierwotnie stanowiła królewską osadę, co potwierdza jej pierwsza wzmianka z roku 1302. Mimo tego, iż była to miejscowość mająca duże znaczenie, nigdy tak naprawdę nie zyskała na rozwoju.

Po roku 1660 można było zaobserwować jej znaczną degradację, a miejscowość z biegiem czasu praktycznie opustoszała. W XVIII wieku po raz kolejny osiedlili się tutaj koloniści olęderscy, jednak ich pobyt nie trwał długo, co związane było z ich ponownym opuszczeniem wsi.

W 1793 roku w Pożegowie powstał folwark, co świadczy o próbę ożywienia tego miejsca. Następnie, na przełomie XIX i XX wieku, rozpoczęto tu budowę cegielni, która korzystała z lokalnych zasobów iłów. Materiał ten był transportowany na potrzeby produkcji koleją wąskotorową.

Po zakończeniu II wojny światowej oraz wchłonięciu wsi do Mosiny, Pożegowo doświadczyło dynamicznego rozwoju zabudowy jednorodzinnej. Część budynków po-cegielnianych została zaadaptowana przez firmę Prefabud, która specjalizuje się w produkcji elementów betonowych.

Zabytki

W miejscowości Pożegowo, znanym ze swych bogatych tradycji, znajduje się zabytkowy pałac, którego historia sięga 1896 roku. Ten elegancki obiekt został wzniesiony dla właściciela pobliskiej cegielni i z tego powodu nosi nazwę Perkiewiczówki, upamiętniając swoje pochodzenie.

Oprócz pałacu, zachowały się również niektóre budynki związane z cegielnią, takie jak suszarnia cegieł oraz maszynownia, które pochodzą z początku XX wieku. Te historyczne konstrukcje przypominają o dawnej świetności tego miejsca.

Na terenie dawnych wyrobisk cegielnianych stworzono w 2012 roku park, który stanowi doskonałe miejsce do rekreacji. W jego obrębie znajduje się drewna wieża widokowa, z której roztacza się malowniczy widok na Mosinę oraz na większą część Poznania, co sprawia, że jest to popularne miejsce wśród turystów i mieszkańców.

Przyroda

W rejonie Pożegowa, do lat 50. XX wieku można było obserwować wędrującą wydmę, która z każdym dniem zagrażała torowisku kolejowemu prowadzącemu do Osowej Góry.

W tym ekosystemie występowały niezwykłe gatunki fauny, w tym największy polski skorek – obcążnica nadbrzeżna, oraz a także szarańczak, znany jako przewężek błękitny (Sphingonotus coerulans).

Turystyka

W zachodniej części Pożegowa, tuż przy drodze prowadzącej do stacji Osowa Góra, można natknąć się na Studnię Napoleona, która jest jednym z ważnych punktów turystycznych tego rejonu. Obok niej znajduje się też głaz, upamiętniający Władysława Zamoyskiego. Warto wspomnieć, że w sąsiedztwie tych atrakcji mieści się spory parking, który jest dostępny dla odwiedzających Wielkopolski Park Narodowy.

Na centralnej ulicy Pożegowa występuje niebieski szlak turystyczny, który prowadzi z Mosiny do Stęszewa. To doskonała okazja do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz cieszenia się pięknem natury. Pożegowo otoczone jest także lasem Figiel od strony północnej, co czyni je idealnym miejscem dla miłośników przyrody oraz pieszych wędrówek.

Przypisy

  1. Atlas historyczny Polski. Wielkopolska w drugiej połowie XVI wieku. Część II. Komentarz. Indeksy, Warszawa 2017 r., s. 243.
  2. Magda Krenc, Gazeta Mosińska.
  3. Jarosław Urbański, Wielkopolski Park Narodowy, PWN, Poznań, 1955 r., s.109.

Oceń: Pożegowo (Mosina)

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:24