Wojciech Bernard Papież, urodzony 6 kwietnia 1935 roku w Mosinie, to postać, która na zawsze pozostanie w historii polskiego boksu. Jego życie zakończyło się tragicznie 6 sierpnia 1999 roku w Szczecinie.
Wojciech Papież był wielokrotnym sportowcem, a jego największym osiągnięciem było zdobycie tytułu mistrza Polski w 1959 roku. Jego determinacja oraz pasja do boksu przyczyniły się do jego sukcesów na ringach bokserskich, co uczyniło go jednym z cenionych zawodników swojego czasu.
Życiorys
Wojciech Papież przyszedł na świat 6 kwietnia 1935 roku w Mosinie, w rodzinie, która miała silne korzenie kolejarskie, ponieważ jego ojciec był zawiadowcą stacji. Był on siódmym z ośmiorga dzieci. Tragiczne wydarzenia w czasie II wojny światowej wpłynęły na jego życie – w 1943 roku cała rodzina została aresztowana, ponieważ najstarszy syn angażował się w ruch oporu. W wyniku tych wydarzeń jego matka oraz najstarsza siostra straciły życie w Auschwitz-Birkenau. W wieku ośmiu lat, razem ze swoim starszym bratem Jerzym, znalazł się w obozie prewencyjnym dla młodych Polaków, prowadzonym przez Policję Bezpieczeństwa w Łodzi (Obozie przy ul. Przemysłowej).
Po zakończeniu wojny Wojciech ukończył Technikum Budowlane w Poznaniu, co było istotnym krokiem w jego dalszym życiu. Już mając 16 lat, w 1951 roku, rozpoczął treningi bokserskie w klubie „Gwardia” Poznań. W miarę rozwijania swojej kariery bokserskiej, zmieniał kluby – w 1953 roku przeszedł do „Unii” Mosina, w 1954 roku do „AZS” Poznań, a w 1958 roku do „Warty” Poznań. Po zdobyciu matury, Wojciech zapisał się na studia na Politechnikę Poznańską, którą ukończył w 1959 roku z bardzo dobrym wynikiem, otrzymując dyplom magistra inżyniera.
W 1955 roku Wojciech zdobył w Łodzi tytuł Akademickiego Mistrza Polski w wadze lekkiej, pokonując wszystkich swoich rywali w pierwszym starciu. Po zakończeniu studiów, przeniósł się do Szczecina, gdzie stał się zawodnikiem I-ligowej Pogoni, w której barwach startował przez cztery lata, aż do 1963 roku. Jego największym osiągnięciem był tytuł mistrza Polski w wadze lekkopółśredniej w 1959 roku, kiedy to odniósł zwycięstwo nad takimi zawodnikami jak Poskrobko, Ordyniak, Owczarczyk oraz Józef Piński. Jego talent i determinacja zaowocowały, a Wojciech stał się przez wiele lat członkiem kadry narodowej oraz kadry olimpijskiej.
W swojej karierze zawodowej pełnił wiele wysokich i odpowiedzialnych funkcji. Przez osiem lat miał zaszczyt być dyrektorem ds. technicznych w Stoczni Rzecznej „Odra”, a później przez trzy lata zajmował się doradztwem technicznym w stoczni na Kubie, w Hawanie. Jego życie dobiegło końca 6 sierpnia 1999 roku w Szczecinie, gdzie został pochowany na cmentarzu komunalnym w Szczecinie-Dąbie.
Osiągnięcia
Wojciech Papież osiągnął wiele znaczących sukcesów sportowych w swojej karierze. Jego osiągnięcia obejmują szereg tytuli oraz medalowe lokaty.
- 1955 – zdobył tytuł Akademickiego Mistrza Polski w wadze lekkiej,
- 1956 i 1957 – zdobył tytuł wicemistrza okręgu poznańskiego,
- 1958 i 1959 – był mistrzem okręgu poznańskiego,
- 1960, 1961, 1962 – zdobył tytuł mistrza okręgu szczecińskiego,
- 1963 – zajął miejsce wicemistrza okręgu szczecińskiego,
- 1959 – osiągnął tytuł mistrza Polski w wadze lekkopółśredniej.
Przypisy
- a b c d Wyszukiwarka miejsca pochówku w Szczecinie. Urząd Miasta Szczecin. [dostęp 05.03.2019 r.]
- BOKSER(miesięcznik) nr11, 01.11.1999 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Stanisław Podemski | Mirosław Pilśniak | Adam Bińkowski | Maciej Przepiera | Janusz Szajkowski | Wincenty Różański | Czesław Cybulski | Józef Rejewski | Adam PohlOceń: Wojciech Papież